Eğimli Arazide Bahçe Düzenlemesi

Eğimli Arazide Bahçe Düzenlemesi

26.05.2019
Eğimli Arazide Bahçe Düzenlemesi

 

 

Eğimli Arazide Bahçe Düzenlemesi 

Yazımıza başlamadan önce “Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur” sözünün ne kadar güzel ve doğru söylenmiş bir söz olduğunu tekrardan belirtmek istiyoruz. Eğimli arazide bahçe düzenlemesi yaparak gerçekten çok hoş bir bahçe elde edebilir ve ulaştığınız sonuca kendiniz bile şaşabilirsiniz. Bahçe yapmak başlı başına emek isteyen zorlu bir süreçtir, eğimli arazide yapmak ise daha fazla zahmet isteyen bir süreç olmaktadır. Fakat neticesi güzel olan işler için zahmete katlanmaya değer.  

Eğimli araziden bahçe elde edebilmek için öncesinde yapılması gereken bazı işlem ve önlemler bulunmaktadır. Çünkü bu araziyi öncelikle bahçe tasarımına uygun bir hale sokmak için, sulama probleminin halledilmesi ve toprak kayması işleminin de önüne geçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bahçe yapma girişiminiz hüsranla sonuçlanabilir. Bu sebeple eğimli arazide bahçe düzenlemesi aşamasında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Şimdi sizle bu hususların neler olduğundan bahsedeceğiz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğimli arazide Bahçe Düzenlemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • Böyle bir arazide eğer bahçe düzenlemesi yapacaksanız, ilk olarak benzer örnek bahçe uygulamalarını kesinlikle incelemelisiniz. Eğim açısına göre uygulanan teknikler ve sulama biçimleri noktasında bilgi sahibi olmanız çok faydalı olacaktır. 

  • Bu tarz eğimli arazilerde yapılan örnek istinat duvarlarını ve taraçalandırma örneklerini inceleyebilirsiniz.  

  • Eğimli toprak yapısını koruyarak uygun bitkiler ile süsleme yöntemlerini tercih etmelisiniz. 

  • Böyle bir arazide bahçenin toprak yapısının kontrol edilmesi ve hakkında bilgi sahibi olunması da çok önemli olmaktadır.  

  • Bahçenin toprak yapısına ve eğim oranına göre farklı peyzaj çalışmaları yapılabilecektir. Şayet çok yıllık bitkiler dikmeyi düşünüyorsanız bu tarz bitkileri bahçenizin çevresine dikmenizde fayda olacaktır.  

  • Eğimli arazide bahçe düzenlemesinde dikkat edilmesi gerekenler arasında, siz bahçe duvarı yapmadan kullanmak istiyorsanız meyilli bir bahçe modelini oluşturmalısınız. Böylece toprağın verimli kısmının yağan yağmurlarla akıp gitmesini önlemiş olursunuz. 

  • Sonrasında yine toprağın kayıp gitmesini önleyen hızlı ve kuvvetli kök yapısına sahip çimlerden tercih ederek bahçenizi düzenlemelisiniz.  

  • Eğimli arazilerde bahçe yapımı aslında çok keyif veren fakat uğraş gerektiren bir iş olmaktadır. Bu tarz bir bahçe tasarımı için mimarlardan yardım da alabilirsiniz.